Půjčka po insolvenci

Když se dlužník ocitne v insolvenci, dosáhnout na další půjčku není jen tak. Kdy žádat o ukončení insolvence? Můžu si po skončení insolvence vzít půjčku? A existuje vůbec banka, která půjčí po insolvenci?

Že dlužníkovi banka nepůjčí ve chvíli, kdy je v insolvenčním řízení a usiluje tak o oddlužení, je známá věc. Co už ale mnoho lidí neví, je to, že ani úvěr po insolvenci většina institucí neposkytne. Proč?

Protože každý, kdo prochází insolvenčním řízením, je zaznamenaný v insolvenčním rejstříku. A co víc, nachází se v něm ještě dalších 5 let poté, co soud řízení ukončí. Registr je dostupný online a lze v něm vyhledávat jména, druh řízení i další informace, které do něj zapisuje soud.

Půjčka po ukončené insolvenci

Insolvence znamená neschopnost dlužníka splácet. V důsledku toho s ním soud zahájí řízení, které určí, jakým způsobem budou dluhy vyrovnány. Cílem je pomoci obou stranám – věřitelům, aby získali zpět co největší část svých pohledávek, a dlužníkům, aby z toho vyšli co nejlépe.

Aby mohlo být insolvenční řízení zahájeno, musí dlužník splnit určité podmínky. Jaké?

  • musí být schopný splnit oddlužení v minimálně nezbytné míře po dobu 3 až 5 let, během kterých obvykle splatí 30 % až 60 % svých závazků
  • dlužné závazky musí být nejméně 30 dní po datu splatnosti
  • za posledních 5 let nesmí mít dlužník v trestním rejstříku záznam hospodářského či majetkového charakteru
  • musí dlužit minimálně 2 věřitelům

Co se insolvence fyzických osob týče, existují 2 varianty. Tou první je oddlužení. Aby k němu došlo, musí dlužník prokázat snahu o úhradu co největší možné poměrné části všech svých dluhů. Oddlužení lze provést i prodejem majetku.

První Zaplo půjčka zdarma

Rychlá online půjčka až 16 000 Kč s úrokem 0 % a bez poplatků. Peníze přichází na účet do 15 minut. Zaplo dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější a nejpopulárnější nebankovní společnosti.

Mám zájem

Druhým způsobem, jak insolvenci provést, je konkurs. Jeho smysl tkví v zisku peněz z prodeje veškerého majetku, ze kterých se následně vyplácejí věřitelé.

A kdy žádat o ukončení insolvence? Dlužník si o něj žádat nemusí, zákon totiž jasně říká, že ve chvíli, kdy splní podmínky, má soud vydat osvobození od dluhů automaticky. Insolvence tedy končí ve chvíli, kdy rozhodne soud.

Která banka půjčí po insolvenci?

Můžu si po skončení insolvence vzít půjčku? Odpověď na tuto otázku zajímá nejednoho dlužníka. Ovšem jak již bylo uvedeno výše, i když už vše splatil a řízení má za sebou, ještě dalších 5 let zůstává uvedený v insolvenčním rejstříku.

Kdo se tedy ptá, která banka půjčí po insolvenci, nedostane uspokojivou odpověď. Banky se totiž řídí striktními předpisy, které neumožňují poskytovat úvěry lidem se zápisem v registru dlužníků či insolvenčním rejstříku. Chrání tak před ztrátou financí sebe i rizikového klienta.

S půjčkou po ukončené insolvenci od banky klient musí počkat 5 let, až jeho zápis z registru zmizí. Bankovní instituce si klienty pečlivě vybírají – kromě nezadluženosti od nich vyžadují dostatečně vysoký pravidelný příjem.

Ve velmi výjimečných případech půjčí banka již 3 roky po skončení oddlužení. Na druhou stranu se může stát i to, že banka, jejíž půjčka byla do původní insolvence zahrnuta, bude danou osobu ve svém seznamu hříšníků uvádět i více než 5 let.

Repůjčka s odměnou až 10 000 Kč

Raiffeisenbank nabízí odměnu 2 000 Kč za každých 50 000 Kč převedených z jiné banky. Celkem lze v rámci refinancování získat až 10 000 Kč. Akce platí pro nové i stávající klienty.

Kolik ušetřím?

Nebankovní půjčka po insolvenci

Kdo shání úvěr po insolvenci nebo dokonce během insolvence, může se obrátit na některou z mnoha nebankovních společností. Ty registr dlužníků mnohdy vůbec nekontrolují, případně jej kontrolují, avšak případný negativní záznam nepředstavuje zásadní problém.

Na druhou stranu si kladou vysoké úroky a další nevýhodné podmínky. Přesto může být nebankovní půjčka po insolvenci někdy nejjednodušším řešením.

Nebankovní půjčku po insolvenci společnosti inzerují také pod následujícími názvy:

Řada spolehlivých nebankovních společností do registru dlužníků však nahlíží a žadatelům, kteří jsou v něm uvedení, nevyhoví.

Podle mnohých je nejlepší nebankovní půjčka Zonky. Funguje na principu, kdy lidé půjčují lidem, a je velice výhodná. Rozhodně se vyplatí si na ni těch 5 let počkat, než se upsat podvodníkovi.

Půjčku po ukončené insolvenci nabízejí výhradně nebankovní poskytovatelé.

Půjčka na účet po ukončené insolvenci

Typickým produktem nebankovních poskytovatelů bez nahlížení do rejstříku jsou mikropůjčky. Jedná se o úvěr v malé finanční výši, který většinou nepřesahuje 30 000 Kč. Sjednává na velmi krátkou dobu, obvykle na 1 měsíc, mohou tedy představovat jednu z možností krátkodobé nebankovní půjčky po insolvenci.

Mikropůjčka má klientovi pomoci vyřešit finanční potíže, aniž by se instituci musel zavázat na dlouhou dobu. Jejím charakteristickým znakem je také rychlé vyplacení buď na bankovní účet, nebo v hotovosti (záleží na poskytovateli) a možnost online sjednání.

Klient obdrží peníze na svůj účet zpravidla maximálně do 2 dní, řada společností ale láká na vyplacení už během několika málo hodin. Kdo na své peníze někdo spěchá o víkendu, spíše než půjčku na účet po ukončené insolvenci by měl hledat poskytovatele, který úvěr vyplácí hotově.

Mnoho nebankovních institucí nabízí také první půjčku zdarma. Jedná se o úvěr se stejnými podmínkami a parametry jako u mikropůjčky, tzn. rychlé sjednání i vyplacení a krátká doba splatnosti, nedoprovázejí ho však žádné úroky ani jiné poplatky.

Aby půjčka byla skutečně zdarma, musí ji klient řádně splatit. Slouží primárně k přilákání nových klientů, každý další úvěr už poté doprovázejí poplatky. Úroky i RPSN nebankovních poskytovatelů jsou podstatně vyšší, než jaké nabízejí banky.

Oblíbenou první půjčkou zdarma je ta od CreditAir s úvěrovým rámcem do 10 000 Kč a dobou splatnosti 2 měsíce. Za zmínku stojí také Kamali půjčka, se kterou lze na 14 dní získat až 15 000 Kč.

Ověřeným poskytovatelem je společnost Zaplo, která půjčuje zdarma až 16 000 Kč na 30 dnů. Na trhu má své místo i jeden dlouhodobější úvěr zdarma, a to Provident Start půjčka. Její splatnost činí 4 měsíce a úvěrový rámec dosahuje 16 000 Kč

Nutno podotknout, že získat nebankovní půjčku po insolvenci, která je zdarma, není snadné. Ani solidní nebankovní společnosti totiž člověku, který měl v minulosti problémy splácet své dluhy, nepůjčí, a už vůbec ne zdarma.

Půjčka při insolvenci

„Půjčíme lidem v insolvenci.“ Věta, se kterou se člověk u ověřených poskytovatelů setká jen stěží. Žádná společnost s licencí od České národní banky, ať už bankovní či nebankovní, klientovi v insolvenčním řízení úvěr neposkytne.

Jedinou možností, jak na půjčku při insolvenci dosáhnout, je skrze soukromníky. Ti svou činností ovšem překračují zákon. Vyžadují po klientech například zástavu majetku, což často nekončí vyřešením finančních potíží, nýbrž spíše dluhovou pastí.

Výjimkou není ani půjčka na směnku. Tento typ úvěru je už několik let zakázaný, přesto ho lichváři rádi i nadále využívají. Klienti musí mít na paměti, že nemají za cíl nic jiného než vydělat peníze – a to klidně i pomocí nelegálních prostředků.

Nepoctivou soukromou půjčku lze poznat poměrně snadno. Většinou se inzeruje v novinách, na nástěnkách v supermarketech či pouličních sloupech, a to se slovy „půjčíme lidem v insolvenci„. Obvykle u ní není uvedeno nic víc než e-mail nebo telefonní číslo.

Půjčky v insolvenci je proto potřeba nejprve dobře zvážit. Právě dluhy představují příčinu insolvence a další nespolehlivý úvěr může klientovy finanční potíže snadno prohloubit.

Kromě toho dlužníka při insolvenčním řízení svazují určitá pravidla, jejichž porušení se přísně trestá. Pokud by správce přišel na to, že si klient sjednal nový úvěr, jeho insolvence by byla okamžitě ukončena a on nahlášen u soudu a poslán do konkurzu.

Pokud někdo přemýšlí o půjčce s cílem jednorázově splatit insolvenci, může se obrátit na některou z oddlužovacích společností, které to umožnují. Jejich služby zahrnují mimo jiné i právní servis.

Ani toto řešení však člověka dluhů nezbaví. Pouze místo insolvenčních srážek ze mzdy bude muset splácet nový úvěr. Proč tedy volit tuto cestu? Oddlužovací společnosti nabízejí benefity jako možnost předčasného splaceníodkladu splátek nebo mimořádných splátek.

Jak najít ten nevýhodnější úvěr?

Vyznat se v dnešní nepřeberné nabídce půjček a najít tu nejvýhodnější půjčku vyžaduje čas a práci. Srovnávač půjček a úvěrů ušetří spoustu času a nasměruje k té nejlepší nabídce.